03.06.2013, 10:29

Nowa maszyna papiernicza MP5 w Zakładzie Papierniczym Stora Enso w Ostrołęce

Nowa maszyna papiernicza MP5 w Zakładzie Papierniczym Stora Enso w Ostrołęce

Warta 420 mln euro, dwuetapowa inwestycja w Zakładzie Stora Enso w Ostrołęce zakończyła się sukcesem. Oficjalna uroczystość otwarcia nowej linii produkcyjnej papierów opakowaniowych MP5 odbyła się 23 maja 2013 r.

Stora Enso wzmacnia swoją pozycję w produkcji opakowań odnawialnych na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej poprzez wprowadzenie nowego produktu oraz radykalne zwiększenie zdolności produkcyjnych Zakładu Papierniczego w Ostrołęce. Inwestycja została pomyślnie ukończona i uruchomiona po dwóch latach budowy. MP5 jest najnowocześniejszą maszyną tego typu w Europie i zaopatruje zarówno zakłady Stora Enso, jak i zewnętrznych odbiorców, w wysokojakościowe papiery opakowaniowe do produkcji odnawialnych opakowań z tektury falistej.

Nowa maszyna zwiększa dwukrotnie możliwości produkcyjne zakładu w Ostrołęce oraz wprowadza do oferty firmy nowy produkt. Niskogramaturowe papiery opakowaniowe z włókien odnawialnych produkowane przez MP5 odciążają środowisko z makulatury, a także obniżają koszty produkcji i transportu opakowań, zarówno u producenta jak i u klienta.

Rynek konsumpcji tektury falistej w Europie Środkowej i Wschodniej jest jednym z niewielu europejskich rynków papierniczych, który wciąż notuje roczny wzrost na poziomie 5%. Nowa maszyna MP5 jest odpowiedzią na zapotrzebowania rynku i zaspokaja ciągle rosnący popyt na odnawialne papiery opakowaniowe. Na całym świecie konsumenci i klienci oczekują coraz lżejszych opakowań odnawialnych. Lżejsze opakowania to wymierne korzyści zarówno dla producenta jak i dla klienta. Nowa maszyna papiernicza MP5 została zaprojektowana tak, aby zaspokoić oczekiwania rynku. Papiery opakowaniowe z Ostrołęki wytwarzane są w 100% z odnawialnych włókien wtórnych.

Stosowanie niskogramaturowych papierów opakowaniowych przynosi wielorakie korzyści:

  • mniejsze zapotrzebowanie na energię w produkcji papierów, tektury falistej i w transporcie
  • niższe koszty transportu
  • większą powierzchnię wyprodukowanej tektury z tony papieru
  • mniejszy wpływ na środowisko naturalne

Linia produkcyjna MP5 odznacza się kilkoma wyjątkowymi i innowacyjnymi cechami, takimi jak pierwszy na świecie jednopoziomowy projekt dla szybkobieżnej maszyny papierniczej, nowa technologia kontroli zwijania, poziomy rozwłókniacz typu Drum Pulper,czy innowacyjny dwustronny system suszący DuoDryer CC oraz wieloma innymi nowymi rozwiązaniami korzystnymi dla oszczędzania energii i produkcji lekkich produktów opakowaniowych. Konstruktorem maszyny jest firma Voith, układ technologiczny do przerobu makulatury dostarczyła firma Andritz, oczyszczalnie ścieków firma Flootech, a rozwłókniacze firma Vaahto. Za instalacje towarzyszące i systemy automatycznego sterowania odpowiedzialna była firma Sweco, a firma Pöyry wraz z polskimi podwykonawcami przeprowadziła prace inżynieryjne.

Roczna zdolność produkcyjna MP5 wynosi 455 tys. ton. Papiery opakowaniowe z Ostrołęki wytwarzane są wyłącznie z włókien wtórnych. Zapotrzebowanie nowej maszyny na surowiec wynosi 500 tys. ton rocznie. Stałą dostawę surowca gwarantuje własna i jedyna tego rodzaju w Polsce sieć pozyskiwania makulatury, która funkcjonuje w 20 polskich miastach.

Zakład Papierniczy w Ostrołęce, fakty:

Zakład jest zlokalizowany w Ostrołęce w odległości 120 km od Warszawy, wzdłuż drogi nr 61.

Historia zakładu sięga 1959 roku, w którym działalność rozpoczęły państwowe Zakłady

Celulozowo-Papiernicze w Ostrołęce.

Zakład w Ostrołęce jest największym zakładem Stora Enso w Polsce pod względem powierzchni.

W skład kompleksu papierniczego w Ostrołęce wchodzą  Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury Falistej i Pudeł, Zakładu Worków Papierowych oraz Zakład MP5.

Zakład Tektury Falistej i Pudeł produkuje jedno i dwuwarstwową tekturę falistą o dowolnym typie fali, która jest następnie wykorzystywana do produkcji rozmaitych rodzajów pudeł klapowych i fasonowych.

Zakład Worków Papierowych jest jednym z najnowocześniejszych producentów worków w Europie Środkowej i Wschodniej, wyposażonym w trzy zaawansowane technologicznie linie produkcyjne. Asortyment obejmuje worki otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, a także worki w rolach.

Nowa maszyna MP5 wytwarzająca lekkie papiery do produkcji tektury falistej  została uruchomiona na początku 2013 r. Obecnie maszyna jest w fazie rozruchu, która potrwa do kilku miesięcy. Koszt inwestycyjny maszyny to 285 milionów euro, jej wydajność wynosi 455 tysięcy ton produktu rocznie.

Zakłady Stora Enso w Polsce posiadają certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, FSC CoC oraz PEFC CoC (Odpowiedzialna Gospodarka Leśna) a zakłady produkujące opakowania z tektury falistej i kaszerowanej dodatkowo ISO 22000.