11.06.2013, 10:53

Stora Enso: na nowo projektować przyszłość dzięki opakowaniom odnawialnym

Wraz z uroczystym otwarciem nowej maszyny MP5 do produkcji papierów opakowaniowych w Zakładzie Papierniczym w Ostrołęce 23 maja 2013 r., Stora Enso wzmacnia swoją pozycję globalnego lidera w inspirowaniu nowych sposobów myślenia o papierze, biomateriałach, produktach drzewnych i przemyśle opakowaniowym oraz kontynuuje misję projektowania przyszłości na nowo dzięki opakowaniom odnawialnym. Nowa maszyna MP5 produkuje wysokojakościowe, lekkie i w 100% odnawialne papiery opakowaniowe z włókien wtórnych, łącząc wysoką jakość i korzyści finansowe dla klientów ze znaczącym ograniczeniem wpływu na środowisko naturalne. Tym samym firma realizuje swój podstawowy cel: troskę o dobro ludzi i całej planety.

Stora Enso: globalna firma, globalna odpowiedzialność

Stora Enso Group zatrudnia ok. 28 tys. pracowników w ponad 35 krajach świata i jest spółką notowaną na giełdzie w Helsinkach i Sztokholmie. Republika Finlandii jest jednym z największych udziałowców Stora Enso, co gwarantuje wysokie standardy oraz odpowiedzialne działania biznesowe firmy. Do klientów Stora Enso należą wydawcy, drukarnie i dostawcy papieru, a także przemysł opakowaniowy, stolarski i budowlany.

Globalna odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność ekonomiczna, społeczna i ekologiczna, to filary, na których opiera się podejście Stora Enso do każdego aspektu działań biznesowych. Firma została umieszczona w rankingu World’s Most Ethical Companies 2013, publikowanym przez Instytut Ethisphere. Lista obejmuje firmy będące światowymi liderami w zakresie etyki, zgodności działań i odpowiedzialności społecznej. Stora Enso została doceniona po raz szósty z rzędu i jest jedyną skandynawską firmą, która znalazła się w tegorocznej edycji rankingu.

Stora Enso w Polsce

Stora Enso jest liderem w produkcji opakowań odnawialnych na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej. Firma posiada w Polsce cztery zakłady: w Ostrołęce, w Łodzi, Tychach i Mosinie. Wachlarz produktów i usług obejmuje szeroki wybór rozwiązań i materiałów opakowaniowych, w tym papiery opakowaniowe, tekturę falistą o dowolnym typie fali, różnorodne pudła i worki papierowe, a także projektowanie opakowań i wysokojakościowe nadruki.

Firma posiada następujące certyfikaty:

  • ISO 9001 – system zarządzania jakością
  • ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem
  • OHSAS 18001 – system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
  • FSC CoC and PEFC CoC – system śledzenia pochodzenia surowca drzewnego
  • ISO 22 000 – system zarządzania bezpieczeństwem żywności (dla tektury falistej i opakowań kaszerowanych)

100% odnawialnych rozwiązań

Jako, że produkcja Stora Enso w Polsce opiera się na włóknach wtórnych, spółka stworzyła w kraju rozległą sieć pozyskiwania makulatury, obejmującą 20 punktów zbiórki i sortowni zlokalizowanych na terenie największych polskich miast. Dzięki dwudziestoletniemu doświadczeniu jest liderem w zakresie rozwijania właściwego podejścia do zarządzania odpadami i materiałami odnawialnymi w Polsce.

Zakład Papierniczy w Ostrołęce, fakty:

Zakład jest zlokalizowany w Ostrołęce w odległości 120 km od Warszawy, wzdłuż drogi nr 61.

Historia zakładu sięga 1959 roku, w którym działalność rozpoczęły państwowe Zakłady

Celulozowo-Papiernicze w Ostrołęce.

Zakład w Ostrołęce jest największym zakładem Stora Enso w Polsce pod względem powierzchni.

W skład kompleksu papierniczego w Ostrołęce wchodzą  Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury Falistej i Pudeł, Zakładu Worków Papierowych oraz Zakład MP5.

Zakład Tektury Falistej i Pudeł produkuje jedno i dwuwarstwową tekturę falistą o dowolnym typie fali, która jest następnie wykorzystywana do produkcji rozmaitych rodzajów pudeł klapowych i fasonowych.

Zakład Worków Papierowych jest jednym z najnowocześniejszych producentów worków w Europie Środkowej i Wschodniej, wyposażonym w trzy zaawansowane technologicznie linie produkcyjne. Asortyment obejmuje worki otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, a także worki w rolach.

Nowa maszyna MP5 wytwarzająca lekkie papiery do produkcji tektury falistej  została uruchomiona na początku 2013 r. Obecnie maszyna jest w fazie rozruchu, która potrwa do kilku miesięcy. Koszt inwestycyjny maszyny to 285 milionów euro, jej wydajność wynosi 455 tysięcy ton produktu rocznie.

Zakłady Stora Enso w Polsce posiadają certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, FSC CoC oraz PEFC CoC (Odpowiedzialna Gospodarka Leśna) a zakłady produkujące opakowania z tektury falistej i kaszerowanej dodatkowo ISO 22000.