30.09.2014, 21:47

Test lokalizatorów Bluetooth

Sprawdziliśmy, które z popularnych urządzeń najlepiej wywiązuje się z roli strażnika naszych smartfonów oraz innych cennych przedmiotów. Producenci lokalizatorów Bluetooth przekonują, że znaleźli sposób, by skutecznie uchronić nas przed utratą smartfonu, kluczy, czy portfela. Jak ta nowa technologia sprawdza się w praktyce? Do testów wybraliśmy trzy najpopularniejsze urządzenia: Chipolo, Nokia Treasure Tag (w wersji standardowej oraz Mini) oraz lokalizator Duet PROTAG.

Jak to działa?

Każdy zestaw składa się z niewielkiego znacznika oraz darmowej aplikacji mobilnej. Znacznik należy przymocować do dowolnego przedmiotu (np. kluczy, portfela, czy torebki) i połączyć ze smartfonem przy użyciu zainstalowanej aplikacji. Telefon i znacznik zaczynają pilnować siebie nawzajem dzięki technologii Bluetooth 4.0. Gdy jeden z nich znajdzie się poza zasięgiem, alarm dźwiękowy – dzwonek w aplikacji lub sygnał znacznika – poinformuje nas o zgubie. O użyteczności danego urządzenia decyduje przede wszystkim stosunek ceny do ilości oferowanych funkcji.

Wygląd i wykonanie

Nokia Treasure Tag, Chipolo, Duet Protag w opakowaniach

Wszystkie trzy znaczniki to drobne i lekkie urządzenia wykonane z solidnego plastiku, które z powodzeniem sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych i wytrzymałością nie różnią się od zwykłego breloka. Pod względem wizualnym ciekawie prezentują się oba urządzenia od Nokii oraz malutki Duet o zaokrąglonych krawędziach. Na polu estetyki słabiej wypada Chipolo, które ma postać zwykłego krążka i musi nadrabiać bogatszym od konkurencji wyborem kolorów. W przypadku lokalizatora Nokii w wersji mini (WS-10) drażni nieco wygląd gumowej smyczy mocującej. Zaczep można zdjąć, ale producent nie oferuje alternatywnego rozwiązania. Pod tym względem przoduje Duet, który daje aż trzy możliwości mocowania znacznika: smycz, obręcz do kluczy oraz plaster samoprzylepny.

Dostępne funkcje

Aplikacja Nokia Treasure Tag

Urządzenie Nokii w wersji Mini (WS-10) jest zdecydowanie najuboższe pod względem oferowanych funkcji. Możliwości urządzenia właściwie kończą się na automatycznym sygnale (tylko w telefonie) alarmującym użytkownika o zerwaniu połączenia między znacznikiem a smartfonem. Sprawy mają się znacznie lepiej w przypadku pozostałych zestawów. Nokia WS-2, Chipolo i Duet umożliwiają chociażby zdalne wzbudzenie alarmu w znaczniku przy pomocy aplikacji. Co ciekawe tylko Chipolo, Duet i Nokia WS-2 pozwalają dodatkowo wzbudzić alarm w telefonie przy pomocy znacznika, w przeciwieństwie do Nokii WS-10, co powinno być przecież opcją obowiązkową dla urządzenia, które ma służyć do ochrony smartfona. Podczas gdy Duet i Nokia WS-10 wywołuje telefon przy pomocy przycisku, co może rodzić obawy o występowanie awarii mechanicznych, urządzeniem Chipolo wystarczy potrząsnąć. To praktyczne na pierwszy rzut oka rozwiązanie szybko jednak traci urok, łatwo bowiem jest wyzwolić alarm przez przypadek (na przykład podczas biegu). Funkcję można wyłączyć, ale telefon traci wówczas część ochrony. Duet jako jedyny obok alarmu dźwiękowego sygnalizuje również swoje położenie przy pomocy niewielkiej diody, co dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku ewentualnych nocnych poszukiwań.

Aplikacja Chipolo

Niektórzy producenci oceniają zasięg połączenia Bluetooth na 60 m. Podczas testów najszybciej alarm wszczynały urządzenia Nokii, jednak nie były to znaczące różnice. W przypadku wszystkich urządzeń alarmy rozlegały się już przy 25 metrowym dystansie między znacznikiem a smartfonem. Warto zauważyć, że każdemu z urządzeń zdarzyło się podczas testów uruchomić alarm, pomimo tego, że znajdowało się w bezpośredniej bliskości telefonu. Być może wina leży tutaj po stronie użytego smartfona, małej prędkości transferu BLE lub podatności tej technologii na zakłócenia. Niemniej niechlubnym zwycięzcą w kategorii nieuzasadnionych alarmów został znacznik Nokii.

Aplikacja Protag

Choć wizualnie najlepiej prezentuje się aplikacja Chipolo to współpracująca z Duetem aplikacja PROTAG oferuje zdecydowanie najciekawsze funkcje. Do dyspozycji użytkownika oddano radar, który umożliwia dyskretne określenie przybliżonej pozycji zgubionego Duetu. Twórcy aplikacji PROTAG zadbali również o to, by zminimalizować ryzyko niechcianych alarmów. Wprowadzono w tym celu funkcję bezpiecznych stref Wi-Fi – użytkownik może zdefiniować sieci bezprzewodowe, w zasięgu których alarmy będą milczeć nawet wówczas, gdy zostanie zerwane połączenie Bluetooth. Funkcja świetnie sprawdza się w domu i w pracy, a jeśli opuścimy bezpieczną strefę bez Duetu lub telefonu, alarm włączy się automatycznie, przypominając nam o zgubie. Aplikacje wszystkich trzech urządzeń zaznaczają prawdopodobną lokalizację zgubionego przedmiotu na mapie. Tylko Duet oferuje przy tym rewolucyjną funkcję szukania grupowego. Każdy użytkownik posiadający aplikację PROTAG (nie musi nawet mieć Duetu, zatem do pomocy można zaprosić dowolna liczbę znajomych) automatycznie przyłączy się do poszukiwań. Gdy przedmiot, który oznaczyliśmy jako zgubiony znajdzie się w zasięgu czyjegoś telefonu, otrzymamy informację o jego położeniu. Aplikacje wszystkich testowanych urządzeń występują w wersji na iOS oraz Android, ale tylko Nokia współpracuje dodatkowo z Windows Mobile.

Podsumowanie

Dłuższe użytkowanie pokazuje, że lokalizatory Bluetooth mogą być przydatne w rozwiązywaniu naszych codziennych problemów. Urządzenie takie uchroni nas przed zgubieniem telefonu, pomoże odnaleźć zawieruszone gdzieś przedmioty, a nawet dopilnuje czworonoga na spacerze. Wszystko to jednak pod warunkiem niezawodności i bogactwa funkcji, które w pełni pozwalają rozwinąć skrzydła tej technologii. Choć Nokia w wersji Mini kusi ceną, a Chipolo urodą aplikacji, w praktyce najlepiej z roli strażnika wywiązuje się zestaw Duet PROTAG, który przewyższa konkurencję pod względem funkcjonalności i z powodzeniem może być traktowany jako coś więcej niż tylko kolejny zmyślny gadżet.


Duet Protag w Polsce: duetprotag.pl

 

Tabela porównawcza lokalizatorów Bluetooth 4.0 (Nokia Treasure Tag, Chipolo, Duet Protag):

  Nokia WS-10, WS-2 Chipolo Duet Protag
Fizyczne właściwości:      
kolory WS-10: 1, WS-2: 4 9 5
  WS-10: biały, WS-2: czarny, biały, niebieski, żóły różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy, czarny, biały pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, biały
kształt kwadrat kółko kwadrat z zaokrąglonymi rogami
szerokość 30 mm 35 mm 28 mm
wysokość 30 mm 35 mm 28 mm
grubość WS-10: 6 mm, WS-2: 10 mm 5 mm 6 mm
masa WS-10: 6 g, WS-2: 13 g ? 6 g
bateria CR2016 CR2025 (mniejsza) CR2016
dodatkowa bateria NIE TAK TAK
długość działania 6 mc 6 + 6 mc, czyli 12 mc bez kupowania baterii 6 + 6 mc, czyli 12 mc bez kupowania baterii
zasięg wg producenta 40 m 60 m 30 m
zasięg realny (nasz test) ok. 25 m ok. 25 m ok. 25 m
oznaczenie NFC TAK NIE NIE
aplikacje iOS, Android, Windows Mobile iOS, Android iOS, Android
plaster samoprzylepny NIE NIE TAK
smycz TAK NIE TAK
kółko NIE TAK TAK
technologia komunikacji Bluetooth 4.0 Bluetooth 4.0 Bluetooth 4.0
wykonanie eleganckie, matowy plastik eleganckie, matowy plastik eleganckie, połyskujący plastik
wodoodporne NIE NIE NIE
deszczoodporne (nasz test) TAK TAK TAK
konstrukcja estetyka i trwałość (skala 1-5) 5 5 5
Funkcje:      
szukanie grupowe NIE NIE TAK
bezpieczne strefy wifi NIE NIE TAK
radar (szukanie po odległości) NIE NIE TAK
alarm w telefonie po odejściu od znacznika TAK TAK TAK
alarm przy zbliżeniu się do znacznika NIE TAK NIE
sygnał świetlny w znaczniku NIE NIE TAK
wymuszenie dzwonka w telefonie znacznikiem WS-10: NIE, WS-2: TAK TAK TAK
wymuszenie dzwonka w znaczniku WS-10: NIE, WS-2: TAK TAK TAK
sposób wywołania dzwonka w telefonie WS-10: brak możliwości, WS-2: klawisz potrząstnąć klawisz
czy inni użytkownicy mogą szukać znacznika NIE NIE TAK
zaznaczenie na mapie zgubionej rzeczy TAK TAK TAK
wskaźnik naładowania baterii TAK NIE TAK
wskaźnik temperatury powietrza NIE TAK NIE
ilość obsługiwanych znaczników na jeden telefon 4 ? 10
łatwość konfiguracji, obsługi (skala 1-5) 5 5 5
estetyka aplikacji (skala 1-5) 3 5 4
możliwości i funkcjonalność (skala 1-5) WS-10: 1, WS-2: 3 4 5
Inne:      
gwarancja 2 lata 2 lata 2 lata
cena WS-10: 59 zł, WS-2: 98 zł 120 zł 119 zł

Chabu Sp. z o.o. firma powstała w roku 2010, specjalizująca się w rozwiązaniach dla e-biznesu. Usługi informatyczne, usługi księgowe, projektowanie systemów sprzedażowych dla e-commerce w tym dystrybucja sprzętu elektronicznego m.in. firmy Innova Technology LCC.

Innova Technology LLC, powołała do życia projekt PROTAG jako owoc ich doświadczeń z problemami po zgubieniu paszportów w czasie wakacji na innym kontynencie, co zupełnie zepsuło ich pobyt.

Wybrano nazwę PROTAG, ponieważ kojarzy się z angielskim słowem „protect” – chronić, co z kolei przywodzi na myśl ochronę najważniejszych przedmiotów osobistych. PROTAG ma również cząstkę „tag” – znacznik, co skłoniło nas do stworzenia produktu, który można z łatwością umieścić na takich przedmiotach.

Materiały, informacje oraz próbki produktów dla mediów: http://duetprotag.pl/media

 
rozmiar: 59 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
szerokość 2000 px
rozmiar: 392 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
rozmiar: 56 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
szerokość 2000 px
rozmiar: 362.9 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
rozmiar: 62 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
rozmiar: 25.7 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
rozmiar: 35.8 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
Test-lokalizatorow-Bluetooth-30.09.2014.xls
rozmiar: 36 KB, typ:
dodano: 30 września 2014
Test-lokalizatorow-Bluetooth-30.09.2014.doc
rozmiar: 342.5 KB, typ:
dodano: 30 września 2014