13.11.2014, 10:27

Nowe technologie na straży naszych dzieci

Gdy w prozę codzienności wkrada się rutyna, łatwo zapomnieć na ile niebezpieczeństw narażone są każdego dnia nasze pociechy. Z pomocą przychodzi rynek nowoczesnych technologii. Wystarczy rzut oka na najskuteczniejsze rozwiązania, by przekonać się, że warto inwestować w bezpieczeństwo naszych dzieci.

Elektroniczna niania dla najmłodszych

Choć byśmy bardzo chcieli, nie możemy czuwać przy łóżeczku 24 godziny na dobę. Na szczęście dzięki elektronicznej niani zawsze możemy mieć nasze maleństwo na oku. Najprostsze wersje urządzenia pełnią funkcję interkomu, który przekazuje dźwięk ze stacji dziecka do stacji rodzica. Bardziej zaawansowane zestawy oferują także przekaz video oraz dodatkowe funkcje, takie jak zdalne sterowanie kamerą czy tryb obserwacji nocnej. W niektórych funkcję odbiornika pełni smartfon, inne umożliwiają wyświetlanie obrazu z kamery na telewizorze lub podłączenie większej ilości odbiorników i kamer. Dzięki elektronicznej możemy w poczuciu bezpieczeństwa łączyć opiekę nad dzieckiem z wykonywaniem obowiązków domowych.

Każdy z rodzic słyszał o zespole nagłej śmierci łóżeczkowej. By uchronić naszą pociechę przed tą przerażającą przypadłością warto zainwestować w elektroniczną nianię wyposażoną w monitor oddechu. Urządzenie składa się z czujników umieszczonych pod materacem i monitoruje ruchy oraz oddech dziecka. Jeśli czujniki nie zarejestrują oddechu przez 15 sekund, uruchamiają krótki alarm ostrzegawczy, po kolejnych 5 sekundach bezdechu włącza się długi alarm dźwiękowy.

Decydując się na zakup elektronicznej niani, warto dobrać urządzenie jak najlepiej dopasowane do naszych codziennych nawyków. Nie bez znaczenia jest także cena zestawu, która w zależności od oferowanych funkcji waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Lokalizator GPS i Bluetooth – bezpieczeństwo poza domem

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że nawet zwykły spacer z maluchem może być źródłem sporej dawki adrenaliny dla rodzica lub opiekuna. Dziecko to żywe srebro i wystarczy chwila nieuwagi, by stracić je z oczu, a wtedy łatwo o nieszczęście. W upilnowaniu pociechy pomogą nam zintegrowane z aplikacjami smartfonowymi elektroniczne lokalizatory. Na rynku dostępne są urządzenia działające w oparciu o technologie GPS oraz Bluetooth, które różnią się zastosowaniem oraz ceną.

Lokalizatory GPS doskonale nadają się do opieki nad starszymi dziećmi, które samodzielnie poruszają się poza domem. Dzięki nim zawsze możemy sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się nasza pociecha. Urządzenie często wyposażone jest w przycisk SOS, dzięki któremu dziecko może zaalarmować nas w razie niebezpieczeństwa. Minusem rozwiązania są stosunkowo wysokie ceny, często nieporęczne rozmiary nadajnika oraz duże zapotrzebowanie technologii GPS na energię. Należy również pamiętać o tym, że operatorzy telefonii komórkowych często blokują karty prepaid używane w nadajnikach GPS. W takim wypadku pozostaje korzystać z karty na abonament.

Duet PROTAG w rękach dziecka

Wartym uwagi zabezpieczeniem dla dzieci, które jeszcze nie opuszczają domu bez opieki dorosłych, są lokalizatory działające w oparciu o wydajną energetycznie technologię Bluetooth 4.0. Są również zdecydowanie tańsze i pod pewnymi względami wygodniejsze od lokalizatorów GPS. Wyśmienicie sprawdzą się podczas spacerów, wizyt na placach zabaw i w zatłoczonych miejscach. Z reguły mają postać wykonanego z twardego plastiku niewielkiego nadajnika, który łączy się z telefonem przy pomocy aplikacji mobilnej. Gdy maluch z lokalizatorem umieszczonym w kieszeni lub przyczepionym do ubranka oddali się niepostrzeżenie na niebezpieczną odległość, dojdzie do zerwania połączenia z telefonem, o czym poinformuje nas donośny alarm. Niektóre urządzenia, jak chociażby Duet z aplikacją PROTAG, są dodatkowo zaopatrzone w przycisk, przy pomocy którego nasza pociecha samodzielnie może wezwać nas na pomoc, jeśli poczuje się zagrożona lub straci nas z oczu. Zaletą lokalizatorów Bluetooth są nie tylko niewielkie rozmiary i długi czas pracy baterii, ale również wielofunkcyjność. Przy jego pomocy możemy równie dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą lub zgubieniem dowolne przedmioty codziennego użytku. Zanim zdecydujemy się na zakup lokalizatora Bluetooth warto zapoznać się z funkcjami, które oferuje. Wspomniany Duet PROTAG umożliwia na przykład połączenie z aplikacją do 10 nadajników jednocześnie, co sprawia, że z powodzeniem mogą z niego korzystać osoby mające pod opieką większą gromadkę dzieci, jak chociażby opiekunowie przedszkolni czy nauczyciele podczas wycieczek i spacerów.

Warto zastanowić się nad każdym rozwiązaniem, które pomoże nam chronić nasze najcenniejsze skarby, pamiętając jednocześnie, że żaden – choćby i najdoskonalszy gadżet – nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Nic przecież nie zapewni dziecku takiego bezpieczeństwa, jakie dają mu troska, skupienie i wyobraźnia rodziców.

PROTAG - Znajdź zanim zgubisz!


Duet Protag w Polsce: duetprotag.pl

Chabu Sp. z o.o. firma powstała w roku 2010, specjalizująca się w rozwiązaniach dla e-biznesu. Usługi informatyczne, usługi księgowe, projektowanie systemów sprzedażowych dla e-commerce w tym dystrybucja sprzętu elektronicznego m.in. firmy Innova Technology LCC.

Innova Technology LLC, powołała do życia projekt PROTAG jako owoc ich doświadczeń z problemami po zgubieniu paszportów w czasie wakacji na innym kontynencie, co zupełnie zepsuło ich pobyt.

Wybrano nazwę PROTAG, ponieważ kojarzy się z angielskim słowem „protect” – chronić, co z kolei przywodzi na myśl ochronę najważniejszych przedmiotów osobistych. PROTAG ma również cząstkę „tag” – znacznik, co skłoniło nas do stworzenia produktu, który można z łatwością umieścić na takich przedmiotach.

Materiały, informacje oraz próbki produktów dla mediów: http://duetprotag.pl/media

 
600px
rozmiar: 37.3 KB, typ:
dodano: 12 listopada 2014
600px
rozmiar: 35.5 KB, typ:
dodano: 12 listopada 2014
Duet-Protag-row500.jpg
rozmiar: 26.6 KB, typ:
dodano: 5 września 2014
logo-duet200px.png
rozmiar: 4.3 KB, typ:
dodano: 5 września 2014
Duet-nowe-technologie-na-strazy-naszych-dzieci-13.11.2014.doc
rozmiar: 129.5 KB, typ:
dodano: 12 listopada 2014